-
-
- Egyéni sorsuk történetén keresztül is életben tartani azokat az értékeket, melyeket Raoul Wallenberg és más embermentők tevékenysége képvisel, az általuk tanúsított civil kurázsi és humánus gondolkodás fényében.
- Megerősíteni az egyén belső meggyőződését arra vonatkozóan, hogy egy személy is tud változást hozni egy együttműködőbb, humanista társadalom eléréséhez.
- Lehetőséget adni, elsődlegesen a fiataloknak, de minden állampolgárnak a humanista értékek elfogadására és terjesztésére, ami elősegíti, hogy az egyén egyenrangú és egyenértékű tagja legyen társadalmának.
- A társadalom széles köreinek bevonása munkánkba, szociális háttértől, életkortól, vallási és etnikai hovatartozástól függetlenül.
-
-
-
- Programokkal megtölteni egy olyan intézményt, mely névadója és a történelem során megjelenő más embermentők példáján keresztül fontos társadalmi értéknek tekinti a toleranciát, a civil kurázsit, a demokratikus jogok gyakorlását, a „Másik” elfogadását.
- Tudatosítani szeretnénk a társadalom egészében, a felsőoktatásban és más iskolai munkákban Raoul Wallenberg és más embermentők civil kurázsiját, toleranciáját, morális és etikai példáját.
- Lehetőséget akarunk adni a fiataloknak, hogy elsajátítsanak egy olyan látásmódot, melyben a belső morális iránytű, a humanista értékek vállalása biztosítja a demokratikus együttműködést, együttélést a társadalom egészében.
- Lehetőséget akarunk teremteni társadalmi dialógusra: társadalmi, etikai és morális kérdésekben.
- Megvilágítjuk, és nemzetközi perspektívába helyezzük a magyar történelem felvilágosodás utáni, 1945-ig terjedő periódusát.
- Célunknak tekintjük bizonyságot tenni az 1944–45-ös történelmi eseményekről, mint a magyar történelem szerves részéről.
-
-
-
- Kiemeljük az ember emberért való felelősségét.
- Hangsúlyozzuk a morális, etikai értékeket az emberek egymás közötti viszonyában.
- Bemutatjuk a civil kurázsi példáit, mint a társadalomért, embertársaiért felelős ember cselekedetét.
- Hisszük, hogy az emberek közötti dialógus és a társadalmi párbeszéd képes megoldani a konfliktusokat.
- Hiszünk az emberi szabadságban, az egyének egymás iránti és társadalmi felelősségében.
- Az emberi jogok érvényesülése fontos számunkra.
-
-
-
-
Sipos András – elnök
Középiskolás koromban, barátaimmal közösen létrehoztunk egy civil szervezetet. Ezt akkoriban ifjúsági (ifi) klubnak hívták. Azóta hol közvetlenül, hol közvetve, tagként, vagy vezetőként közöm volt valamilyen civil szervezethez. Az emberi és kisebbségi jogok érvényesülése (a rasszizmus, az antiszemitizmus elleni küzdelem) mindig fontos volt számomra. Ebből adódóan olyan szervezetekben működtem közre, amelyek tevékenysége erről szólt. Raoul Wallenberg embermentő tevékenységével 1990 után volt alkalmam részletesen megismerkedni. Példaképem. Társaimmal ezért kezdeményeztük egy olyan civil szervezet megalapítását, amely az Ő példáján keresztül mutatja fel az olyan tevékenységeket, mint a hétköznapi bátorság, az egyenlő bánásmód, az emberi és kisebbségi jogok hirdetése, identitásunk vállalása a mindennapi életben. A cél a Ház, a Raoul Wallenberg Emberség Háza, ahol tág tere lesz a szabad és kötetlen véleménynyilvánításnak, Raoul Wallenberg életútja és más embermentők bemutatásának. Ez egy nagy és fontos feladat, amiért érdemes közösen cselekednünk.
Horváth-Lindberg Judit – elnökhelyettes
Raoul Wallenberg nevével és küldetésével nőttem fel. Két nagybátyámat mentett ki a vagonból Wallenberg munkatársa, a Józsefvárosi pályaudvaron, 1944-ben. Az én küldetésem, hogy Raoul Wallenberg és más embermentők – már híresek és még névtelenek – példaképek legyenek nem csupán a hősies cselekedetekben, de a mindennapokban is.
Domokos Julianna
Szociális munkásként a megkülönböztetés sokféle formájával találkozom. Értelmi sérültekkel, pszichiátriai betegekkel dolgozom, de a hátrányos megkülönböztetés minden formáját elutasítom. Főiskolai éveim alatt ismerkedtem meg jobban a zsidó történelemmel, kultúrával és az embermentők köztük Raoul Wallenberg áldozatos tevékenységével. Ez az a téma, ami erősen hatott rám és igyekeztem önkéntesként részt venni az ezzel kapcsolatos programokon és rendezvényeken.
Major Anna
Nyugdíjas vagyok, korábban a külkereskedelemben dolgoztam. Az Élet Menete vagonkiállításán önkénteseként láttam, hogy milyen fontos a fiatalok figyelmét felhívni a kirekesztés, rasszizmus veszélyére. A Raoul Wallenberg Emberség Háza Egyesület céljai megvalósításában aktívan kívánok részt venni.
Rauh Edit
Szociálpolitikus. A nagy család, amelyben nevelkedtem túlélte a sváb kitelepítést és egyes tagjai a málenkij robotot is. Az emberek tisztelete, egymás elfogadása és segítése alapvető érték volt nálunk az erős hit mellett. Életpályám a segítő tevékenységek körében, az esélyegyenlőség elősegítésében teljesedett ki. Raoul Wallenberget magam is példaképnek tekintem, megtisztelő számomra, hogy az Egyesület tagja lehetek.
Mező György
Programozó matematikus, középiskolai tanár.
A BMSZC Neumann János Informatikai Technikumban tanítok informatikával kapcsolatos tantárgyakat 1988 óta. Mivel családom több tagja is áldozata lett a XX. század két nagy totális diktatúrájának természetes számomra, hogy az egyetlen járható út a demokrácia. Fiatal korom óta foglalkozom gyerekekkel, és megtapasztaltam, milyen fontos a sokszínűség, és a másik ember elfogadása, tisztelete. Fontos érték számomra a tolerancia. Nagy örömmel tölt el, hogy tagja lehetek egy olyan szervezetnek, amely ezeket a célokat képviseli, és magam is tehetek ezekért a célokért.
- Elnök: Laczkóné dr. Tuka Ágnes
- Tagok: Kun György, Nagy Imréné
- Dániel Magdolna
- Domokos Julianna
- Gergely Anna, dr.
- Herczog László dr.
- Horvát Ágnes
- Horváth Lindberg Judit
- Laczkóné Tuka Ágnes dr.
- Lovász Sándor dr.
- Major Péterné
- Pécsi Tibor
- Róka Gyula
- Sipos András
- Sipos Melinda
- Somló Zsuzsa
- Várkonyi Julianna dr.
-
-
-
-
- BMSZC Neumann János Informatikai Technikum
- Tarsoly Ifjúságért Egyesület
- Raoul Wallenberg Academy (Stockholm)
- Svéd Nagykövetség (Budapest)
- Swedish Institute (Stockholm)
-
-
-
- 2022. December 12. – „Úgy gondolom, az élet igazságtalan”
- 2022. július 24. – „Minden gyermek megérdemli, hogy legalább egyszer elmehessen nyaralni” – Hátrányos helyzetű gyerekeken segít Jancsi, a 18 éves borsodi gimnazista
- 2022. március 17. – ÚJ FEJEZET – INTERJÚ SIMON SZONJÁVAL, AZ UNICEF FIATAL NAGYKÖVETÉVEL
- 2021. szeptember 23. – Kibic Magazin: NINCSEN KÜLÖN FÉRFI VAGY NŐI MUNKA, ASZTALOKAT RÁMOLNI MINDENKI TUD
- 2021. szemptember 20. – Kibic Magazin: A VÁLTOZÁS ÉRDEKÉBEN TUDATOSÍTANI KELL AZ EMBEREKBEN, MIÉRT ROSSZ AZ, AMIT TESZNEK
- 2021. augusztus 30. – Kibic Magazin: MAGYAR FIATALOK VISZIK TOVÁBB RAOUL WALLENBERG ÖRÖKSÉGÉT
- 2021. március 23. – Kibic Magazin: A CIVIL KURÁZSI A MAGYAR TÁRSADALOMBAN IS JELEN VAN
-